PÓŁROCZNE PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ „BEZPIECZNY SENIOR”
Policjanci podsumowali realizację działań edukacyjno – profilaktycznych pn. „Bezpieczny Senior” w I połowie 2017 roku. Program skierowany do osób w wieku emerytalnym uzyskał akceptację Prezydenta Olsztyna i Starosty Olsztyńskiego i tym samym realizowany jest na terenie miasta oraz powiatu olsztyńskiego.
W 2016 roku Komendant Miejski Policji w Olsztynie zatwierdził treść programu edukacyjno – informacyjnego „Bezpieczny Senior”. Program uzyskał akceptację Starosty Olsztyńskiego oraz Prezydenta Olsztyna i tym samym realizowany jest w powiecie olsztyńskim oraz na terenie miasta Olsztyna. Celem działań edukacyjno – profilaktycznych jest nauka bezpiecznych zachowań i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeciwdziałanie zjawiskom patologii, a szczególnie zmniejszenie liczby ofiar przestępstw wśród seniorów, jak również aktywizacja ludzi w wieku emerytalnym poprzez spotkania interdyscyplinarne, promujące bezpieczeństwo osób starszych.
W działaniach współuczestniczą: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie, Straż Miejska w Olsztynie oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Olsztyna, których przedstawiciele podczas spotkań z seniorami realizują zakres tematyczny zgodnie ze swoimi kompetencjami.
Funkcjonariusze Policji odpowiedzialni są za omówienie metod działania sprawców dokonujących oszustw m.in. „na wnuczka” lub innego członka rodziny, „na policjanta” a także zagrożenia przestępczością, kiedy ofiarą mogą stać się osoby starsze – kradzieże kieszonkowe, bezpieczeństwo w środkach transportu i placówkach handlowych, zabezpieczenie domostwa przed włamaniem. Seniorzy zapoznawani są ze sposobami reagowania i kontaktowania się ze służbami pomocowymi, a także z podstawowymi przepisami ruchu drogowego, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, obowiązku noszenia elementów odblaskowych, przepisów dotyczących rowerzystów, a także specyfiki prowadzenia pojazdu przez osoby starsze.
W I połowie 2017 roku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie poprowadzili 42 spotkania edukacyjne (24 odbyły się w Olsztynie, a 18 w powiecie olsztyńskim), z których 12 współprowadzonych było przez pracowników socjalnych z Olsztyna i 1 przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów. W spotkaniach uczestniczyło ogółem około 1100 seniorów. W ramach programu zorganizowane zostały zajęcia z samoobrony dla seniorów, które poprowadził funkcjonariusz Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie, a z okazji Dnia Kobiet członkinie Olsztyńskiego Towarzystwa „Amazonki” przeprowadziły dla policjantek i pracowników cywilnych szkolenie instruktażowe z samobadania piersi. Ponadto w marcu w Urzędzie Miasta Olsztyna odbyła się debata społeczna z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie –możesz mieć na nie wpływ”. Przebiegała ona pod hasłem „Olsztyn dba o bezpieczeństwo seniorów”, a w roli ekspertów głos zabrali przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, dyrektorzy Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, Miejski Rzecznik Konsumentów, przedstawiciele Rady Olsztyńskich Seniorów, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie oraz Oficer Rowerowy Urzędu Miasta Olsztyna.. Problematyka bezpieczeństwa seniorów poruszana była także podczas spotkań z samorządem lokalnym poszczególnych gmin, a także z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i opiekę nad seniorami.
Jednocześnie Komenda Miejska Policji w Olsztynie informuje, iż podmioty i instytucje zainteresowane udziałem w programie „Bezpieczny Senior” mogą kontaktować się w tej sprawie z asp. szt. Małgorzatą Demianiuk (tel. 895224748).
Może to Ci się spodoba
POSZUKUJĄ ZAGINIONEJ 32-LATKI
Ostródzcy policjanci poszukują zaginionej Marty Fijas po tym, jak jej członkowie rodziny zgłosili zaginięcie. Mieszkanka Turznicy gmina Ostróda w dniu 17 sierpnia br. wyszła z domu około godziny 15.00 i
Jak skutecznie pozbyć się karaluchów z domu?
Karaluchy, inaczej zwane muchami błonkówkami, są szkodnikami, które mogą być szczególnie dokuczliwe i trudne do usunięcia. Karaluchy szybko się rozmnażają, a ich obecność w domu może stanowić poważne zagrożenie dla
POLICYJNE ZABEZPIECZENIE MECZU STOMIL OLSZTYN Z GÓRNIKIEM ZABRZE
W sobotę wieczorem na stadionie przy ul. Leonharda w Olsztynie rozegrany został mecz pomiędzy drużynami: Stomil Olsztyn i Górnik Zabrze. Rozgrywkę oglądało około 3 tysiące kibiców, w tym ponad 400
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!