Czym można handlować na giełdzie papierów wartościowych?
Jakie są giełdy i czym można na nich handlować.
Handel istnieje od czasów starożytnych, od kiedy istniał podział pracy. Najpierw ludzie wymieniali towar za towar, a później towar za pieniądz. Cały proces odbywał się na specjalnym placu – targu lub jarmarku. Giełda papierów wartościowych jest również rynkiem, ale oferuje produkty finansowe i papiery wartościowe: akcje, obligacje, jednostki inwestycyjne. Jego główną funkcją jest organizowanie transakcji z udziałem papierów wartościowych.
Giełda działa według własnych zasad, ale państwo reguluje samą giełdę i relacje między jej uczestnikami. Gwarantuje to bezpieczeństwo transakcji dla sprzedających, kupujących i pośredników https://zasobyip2.ore.edu.pl/uploads/publications/44e33f66b612afab5cfe9bbd9acaad54_/3-instytucje-rynkowe/3-5-gielda-papierow-wartosciowych/index.html .
W zależności od instrumentów finansowych, które są kupowane i sprzedawane na giełdach, istnieją giełdy papierów wartościowych:
- Giełdy papierów wartościowych. W tym przypadku towarem są papiery wartościowe czyli akcje.
- Instrumenty pochodne. Tutaj handluje się opcjami i kontraktami futures.
- Giełdy wymiany walut. Tutaj zawierane są transakcje kupna i sprzedaży walut obcych.
- Giełdy towarowe. Specjalizują się w handlu różnymi grupami towarowymi: złotem, ropą, produktami spożywczymi i innymi.
W dzisiejszych czasach nie ma giełd, gdzie handel odbywa się w halach z wieloma ludźmi jednocześnie, próbując zawrzeć korzystne transakcje. Wszystkie nowoczesne giełdy są elektroniczne. Oferty są odbierane zdalnie i natychmiast wyświetlane w systemie handlowym. Co więcej, możliwości techniczne pozwalają na jednoczesną realizację tysięcy, a nawet milionów transakcji.
Kto handluje na giełdzie i czym?
Tylko ci, którzy mają specjalną licencję, np. brokerzy, mogą handlować na giełdzie. Handlują w imieniu klientów i są za to nagradzani. Klient zawiera umowę z brokerem i otwiera rachunek maklerski lub indywidualny rachunek inwestycyjny. Duże banki lub domy maklerskie takie jak Saxo Bank Polska często posiadają licencję na prowadzenie działalności maklerskiej i mogą być maklerami dla swoich klientów.
Pozostałymi uczestnikami giełdy są emitenci, spółki emitujące papiery wartościowe na rynek oraz inwestorzy – nabywcy tych papierów. Strony nie mogą przeprowadzać transakcji bezpośrednio, bez pośrednika.
Przedmiotem transakcji na giełdzie są papiery wartościowe: akcje, obligacje, fundusze oraz kontrakty futures i opcje.
Akcje to papiery wartościowe dające właścicielowi udział w kapitale spółki. Po zakupie akcji ich posiadacz staje się właścicielem ich części i może otrzymywać z nich dochód w postaci dywidendy.
Opcje . Dają prawo do kupna lub sprzedaży aktywów po ustalonej cenie w określonym czasie.
Kontrakty terminowe . Jest to zobowiązanie do sprzedaży lub kupna akcji po określonej cenie.
Obligacje są rodzajem pożyczki. Gdy tylko kupujący kupi obligację, automatycznie staje się pożyczkobiorcą, a firma, która ją wyemitowała, staje się dłużnikiem. Obligacje mają swój „okres ważności”, czyli wyznaczony okres, na jaki firma pożycza pieniądze: rok, dwa, a nawet 10 lat.
Może to Ci się spodoba
Charakterystyka dobrej jakości drewna konstrukcyjnego
Drewno budowlane jest wykorzystywane zarówno do tworzenia więźby dachowej, konstrukcji nośnych dachów, ale także można wykorzystać je do stworzenia całego budynku i wszystkich jego elementów. Tak dzieje się, gdy inwestor
Praca we Wrocławiu – jak wygląda rynek pracy?
Szukasz pracy we Wrocławiu? Wiemy, w których zawodach jest najwięcej wakatów i ile można zarobić w stolicy Dolnego Śląska. Ile można zarobić we Wrocławiu? Stolica Dolnego Śląska to lokalne El
Nawigacja ze specjalnością ratownictwo – profesja z przygodą w tle
Studiowanie nawigacji nie musi automatycznie oznaczać pracy na mostku kapitańskim. Gdzie i co studiować, aby nie wiało nudą, jaka uczelnia zapewni atrakcyjne programy studiów? Odpowiedź znajduje się na Wałach Chrobrego
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!