MASZ PRAWO DO SKUTECZNEJ OCHRONY

MASZ PRAWO DO SKUTECZNEJ OCHRONY

Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody, pod taką nazwą odbyła się konferencja z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Przedsięwzięcie to było skierowane i dedykowane policjantom z garnizonu warmińsko-mazurskiego. Głównym celem tego spotkania było m.in. budowanie świadomości i podnoszenie wiedzy organów zaangażowanych w prawne aspekty ochrony przyrody.

Dzisiaj, w urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja pn. Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody”. Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, a dedykowane jest policjantom garnizonu warmińsko-mazurskiego, którzy na co dzień współpracują z przedstawicielami różnych instytucji pozapolicyjnych, w tym także z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, ale również tym, którzy wykonując czynności administracyjno-porządkowe w zakresie wykrywania wykroczeń oraz ścigania ich sprawców, prowadzą czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia. W Konferencji wzięło udział blisko 200 mundurowych. Konferencję otworzyła Pani Dyrektor RDŚ Agata Moździerz.

Projekt pn. „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody” realizowany jest od 1 sierpnia 2016 roku. Współfinansowany jest w 60% ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE i w 37,23% ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z podmiotów zaangażowanych w jego realizację, obok Prokuratury Krajowej, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska,  jest także Komenda Główna Policji, dlatego też udział tak licznej grupy warmińsko-mazurskich policjantów w zorganizowanym spotkaniu jest działaniem niezbędnym i pożądanym.

Podstawowe cele projektu obejmują:

  • Budowanie świadomości i podnoszenie wiedzy organów zaangażowanych w prawne aspekty ochrony przyrody;
  •  Wspieranie koordynacji działań na rzecz prawnej ochrony przyrody;
  • Wspieranie egzekwowania prawa w zakresie ochrony przyrody.

Dzisiejsze spotkanie miało na celu przede wszystkim zwiększenie wiedzy na temat prawnej ochrony przyrody, przepisów jej dotyczących, a także poszerzenie współpracy we wskazanym obszarze.

 

Od początku 2016 roku, policjanci z Warmii i Mazur przeprowadzili 124 postępowania /czynności wynikające z ustawy o ochronie przyrody.

Najbardziej aktywni w ujawnianiu wykroczeń są policjanci patrolowo-interwencyjni. Ponad 40% wykroczeń zostało ujawnionych przez podmioty pozapolicyjne.

Być może w skali całego województwa wskazane liczby nie stanowią dużego zagrożenia, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż bogactwem przyrodniczym naszego województwa oprócz jezior są lasy i puszcze, zajmujące prawie 30% powierzchni, ujawnianie wykroczeń związanych z ochroną przyrody, a także ich właściwa kwalifikacja prawna wymaga od policjantów posiadania wiedzy specjalistycznej uwzględniającej prawne aspekty ochrony środowiska.

Previous USIŁOWAŁA OSZUKAĆ 60 FIRM UDZIELAJĄCYCH POŻYCZKI NA KWOTĘ BLISKO 60.000 ZŁOTYCH
Next Nerwica zawodowa, czyli stres i strach w pracy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

JECHALI Z KONAJĄCYM PSEM DO WETERYNARZA. POMOGLI IM POLICJANCI

Policjanci olsztyńskiej drogówki przeprowadzili nietypowy pilotaż. Tym razem nie chodziło o ważne osobistości, czy niebezpiecznych przestępców, lecz o małżeństwo, które jak najszybciej musiało dojechać do weterynarza z konającym szczeniakiem. Dzisiaj

Wiadomości 0 Comments

PODEJRZANA O OSZUSTWO KOMPUTEROWE USŁYSZAŁA ZARZUT W CHICAGO

Z pomocy prawnej Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago skorzystali olsztyńscy policjanci. Dzięki międzynarodowej współpracy Dorota K. poszukiwana przez funkcjonariuszy, usłyszała zarzut oszustwa komputerowego, które popełniła kilkanaście lat temu, jeszcze

Wiadomości 0 Comments

Studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie – zobacz, jakie kierunki są dostępne we Wrocławiu

Decydując się na kontynuowanie nauki po szkole średniej we Wrocławiu, przyszli studenci mają z czego wybierać. Dolny Śląsk słynie zarówno z państwowych, jak i z prywatnych uczelni, które niejednej osobie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź